top of page
Construction site

Deprem Risk Değerlendirme

     Ergüven Global olarak deprem riski değerlendirme isteklerinizi karşılayabilmek için uzman ekiplerimizle taleplerinize uygun olarak hızlı hareket planları hazırlıyor, yapınızın risklerini saptıyor ve raporluyoruz.

Deprem Risk Değerlendirme 

    Ülkemizde bulunan yapı stoğu çoklukla eski deprem yönetmeliği öncesi imal edilen binalardan oluştuğu için; mevcut yapıların yenilenmesi ya da kullanıma devam ederken deprem riskine karşı incelenmesi çok önemlidir. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için uzman ekiplerimizle taleplerinize uygun olarak hızlı hareket planları hazırlıyor, yapınızın risklerini saptıyor ve raporluyoruz.  
 
    İnceleme yapılacak binayı ziyaret eden deneyimli mühendis ekibimiz tarafından önce ön inceleme gerçekleştirilir. Binanın Statik Projesinin ilgili belediyesinden tedariği sonrasında; yapının statik projesine uygunluğunun denetlenmesi, sıyırma testi ile donatı kontrolü ve donatı çap ölçümü, schmidt çekici ile beton dayanım sınıfının belirlenmesi ve verilerin raporlanması yapılır. Yapının risk durumuna göre gerektiğinde binanın taşıyıcı sisteminden alınan karot örneği ile tahribatlı inceleme yapılır. Elde ettiğimiz veriler güncel deprem yönetmeliğine göre değerlendirilir ve yapının güvenlik düzeyi belirlenir. Gerekli kriterleri sağlayan yapılar, yapı mühendisliği açısından gereklilikleri karşıladığından kullanımının devam edebileceği yönünde raporlanır. Yönetmelik sınır şartlarını sağlayamayan yapılar, kullanılması riskli olduğundan yapının estetik ve ekonomik faktörleri gözetilerek güçlendirilmeli ya da yenilenmelidir. Uzman ekiplerimizle depreme karşı riskli binalarda müşteri odaklı çözüm anlayışla; güçlendirme tasarımı, imalatı ve kontrolünü gerçekleştiriyoruz. 
 
    Deprem geçirmiş hasarlı yapılarda da hasar tespit çalışmaları yürütüyoruz. Deformasyonların ve yıkımın niteliğine göre hasar çeşitlerini belirliyor, depremin yapıya etkisini her yönüyle araştırıyoruz. İncelemelerin ardından elde edilen verileri kullanıcılarla paylaşıyor ve gerekli hareket planlarına destek sağlıyoruz.

bottom of page